logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

مواد اولیه زغال فشرده

مواد اولیه زغال فشرده

مواد اولیه زغال فشرده

زغال فشرده چیست؟

قبل از بررسی مواد اولیه زغال فشرده باید نگاهی به خط تولید زغال فشرده داشت باشیم. زغال به کلی ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن ناخالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌ است. زغالی که به زغال فشرده یا چینی معروف است، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد زغال چوب ساخته می‌شود.

زغال فشرده (بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال‌سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل‌احتراق مانند زغال چوب، خاک‌اره، تراشه چوب و زغال‌سنگ نارس هست. بریکت اصطلاحی از زبان فرانسوی است و گویای این نکته است که زغال چینی شباهت ظاهری با آجر دارد.

زغال فشرده که از خاک‌اره درست شده، به دلیل ماندگاری بالای آن و نوع احتراق خوبی که دارد  بیشتر در کبابی‌ها و رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و مصارف خانگی استفاده می‌گردد. البته به عنوان سوخت حرارتی نیز در تعدادی از  کارخانه‌ها استفاده می‌شود. در خط تولید زغال چینی از ضایعات مواد طبیعی استفاده می‌شود و به نوعی، بازیافت این مواد دور ریخته شده، به موادی با ارزش اقتصادی بیشتر تبدیل  می­شود.

 ویژگی‌های یک زغال چینی خوب

 برخی از ویژگی‌های زغال خوب به این شرح است.

 • خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند.
 • با دوام باشد.
 • دود نکند.
 • گاز و بو نداشته باشد.
 • جرقه نداشته باشد.
 • پرحرارت باشد.

مزایای استفاده از زغال چینی

زغال فشرده

زغال فشرده

زغال چینی با وجود این که از ضایعات چوبی برای تولید آن استفاده می‌شود اما هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمی‌سازد، بلکه باعث کاهش آلاینده‌های مضر موجود در هوا هم می‌شود.

زغال چینی از زباله‌های بیوپسی، ضایعات چوبی، باقی مانده‌های گیاهی تولید می‌شود و این باعث پاک‌سازی طبیعت می‌شود.

قسمت اعظمی از این فرآورده تبدیل به کربن می‌شود.

 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون جرقه
 • دارای حرارت بالا
 • زمان سوخت بالا
 • خاکستر بسیار کم
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از زغال مناسب می‌تواند به سلامتی شما کمک کند. اگر هنوز تازه وارد هستید و از زغال‌هایی که ب اصطلاح (سریع) گفته می‌شود استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم، که استفاده از آن‌ها را متوقف کنید.

 فرآیند ساخت زغال فشرده در خط تولید

با تهیه‌ی دستگاه‌ها، نصب و راه‌اندازی آن‌ها و تهیه مواد اولیه زغال فشرده نوبت به تولید می‌رسد.

دستگاه‌ها هر یک عملکردی خاص دارند:

در ابتدا مواد اولیه زغال فشرده تا جایی که ممکن است توسط دستگاه خردکن، بریده و خرد می‌شوند. سپس این مواد خردشده به سرند برده می‌شوند تا الک شوند. دستگاه سرند همانند یک الک بزرگ است که مواد در آن الک شده تا ضایعات آن گرفته شوند و همچنین به ‌اندازه‌های یکدست درآیند.

لازم است تا مواد اولیه زغال فشرده رطوبتی مناسب داشته باشند و خشک‌شده و رطوبت‌زدایی شوند. برای این کار دستگاه خشک‌کن تهیه‌شده است که به میزان لازم رطوبت مواد را می‌گیرد.

با خرد شدن، یکدست شدن و خشک شدن مواد اولیه زغال فشرده، این ترکیبات آماده‌ی فشرده‌سازی و تبدیل‌شدن به زغال خام‌اند؛ بنابراین به دستگاه اکسترودر (دستگاه فشرده‌ساز) برده می‌شوند و فرآیند فشرده‌سازی روی آن‌ها انجام می‌شود. این مرحله مهم‌ترین مرحله‌ی تولید زغال فشرده است و عملکرد دستگاه نقش مهمی در آن دارد.

محصولی که توسط اکسترودر ساخته می‌شود، زغال خام یا بریکت است. لازم است تا بریکت پخته شود تا به زغال تبدیل شود، بنابراین به وسیله‌ی پالت‌های تهیه‌شده به درون کوره برده می‌شود. کوره‌ها در انواع سنتی و صنعتی ساخته می‌شوند که کوره سنتی زغال با کیفیت‌تری را تحویل می‌دهد.

با روشن کردن کوره توسط مشعل، بریکت ها شروع به پخته شدن می‌کنند و با گذشت زمان لازم، پخته‌شده و زغال فشرده آماده می‌شود. حال پالت خفه کن ها روی زغال‌ها قرار می‌گیرند و زغال‌ها بیرون آورده می‌شوند.

می‌توان زغال‌ها را پیش از بسته‌بندی نهایی، به وسیله‌ی دستگاه برش زغال فشرده به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد تا برای بازار فروش مناسب‌تر باشند.

مراحل تولید زغال فشرده

روند و مراحل کلی تولید زغال فشرده از چوب به صورت زیر می‌باشد:

 خشک‌کن:

در مرحله اول، خاک‌اره به دست آمده، در دستگاه خشک‌کن  ریخته می‌شود، در این واحد که از هوای گرم استفاده می‌شود، خاک اره به صورت کامل خشک و آماده‌سازی برای مراحل بعدی می‌شود.

سیکلون:

در بخش انتهایی واحد خشک‌کن مخزنی مخروطی شکل وجود دارد که خاک‌اره خشک‌شده در مرحله قبلی، در این مخزن جمع و آماده پرس شدن می‌شوند.

اکسترودر:

در فرآیند تولید زغال فشرده، پس از خشک شدن و جمع‌آوری شدن، خاک‌اره های حاصل، وارد این بخش شده و در این واحد پرس شده و برای مرحله آخر حاضر می‌شوند.

کوره:

به مرحله آخر تولید زغال فشرده رسیدیم، خاک‌اره در مراحل قبلی، خشک و فشرده شد. حالا به کوره منتقل میشِ تا تحت فشار بسیار بالا حرارت دیده و پخته شود.

مواد اولیه زغال فشرده

به طور کلی مواد اولیه زغال فشرده شامل سه ماده است که در ادامه هر کدام را معرفی و بررسی می‌کنیم.

1) خاک‌اره:

مسئله قابل توجه این است که در کشورهای آسیای شرقی مانند اندونزی و چین با توجه به وجود چوب درخت بامبو، از خاک‌اره چوب بامبو با رطوبت کم استفاده می‌شود. نکاتی را که در تهیه خاک‌اره باید به آن‌ها توجه کرد این است که از چوب ام دی اف نباید استفاده شود، زیرا در ام دی اف چسب بکار رفته و در تولید خاک‌اره بوی نامطبوعی از آن متصاعد می‌گردد. همچنین خاک‌اره چوب روسی باعث جرقه در زغال می‌شود و باعث کم کیفیت شدن محصول نهایی می‌گردد. خاک‌اره بسیاری از چوب‌ها برای استفاده زغال مناسب است ولی مرسوم‌ترینشان سپیدار و چنار است.

مواد اولیه زغال فشرده؛خاک اره

مواد اولیه زغال فشرده؛خاک اره

2) پوست گردو آسیاب شده: 

برای تهیه و تولید زغال فشرده از پوست گردو به شکل آسیاب شده استفاده می‌شود. این محصول تنها ۱۰ درصد کل مواد تشکیل‌دهنده زغال فشرده را شامل می‌شود ولی بعضی از تولیدکنندگان زغال تنها ۵ درصد از پوست گردو در مواد اولیه زغال فشرده استفاده می‌کنند. برای به دست آوردن مواد اولیه زغال فشرده که یکی از آن‌ها پوست گردو می‌باشد باید از باغدارانی که باغ گردو دارند تهیه نمود و یا افرادی که گردو را به‌صورت مغز درمی‌آورند و برای فروش به صورت خشکبار بسته بندی می‌کنند یا به‌صورت فله به فروش می‌رسانند.

مواد اولیه زغال فشرده؛پوست گردو

مواد اولیه زغال فشرده؛پوست گردو

3) خاک زغال:

خاک زغال در حقیقت همان پودر زغال است که در صنعت تولید زغال فشرده از آن بسیار استفاده می‌شود. این ماده یکی از مهم‌ترین مواد اولیه زغال فشرده و کاربردی در ساخت زغال فشرده (چینی) است که از آسیاب کردن زغال چوب حاصل می‌شود. زغال چوب را از صافی (سرند) عبور داده و ماده حاصله پودر زغال می‌باشد.

مواد اولیه زغال فشرده؛خاک زغال

مواد اولیه زغال فشرده؛خاک زغال

 قیمت مواد زغال فشرده

۱. خاک‌اره خشک بارگیری تهران هر کیلو ۱۰۰۰ تومان

۲. خاک‌اره پودری بارگیری رشت هر کیلو ۷۰۰ تومان (صد درصد پودر چوب)

۳. خاک‌اره مرطوب تالش و گیلان هر کیلو ۱۲۰۰ تومان

۴. پوست گردو آسیاب شده مرغوب هر کیلو ۱۸۰۰ تومان بارگیری تبریز

۵. خاک زغال مرغوب آسیاب شده هر کیلو ۱۶۰۰ تومان

زغال تولید شده از این مواد اولیه زغال فشرده درجه یک و مورد تائید بازار زغال هست.

 

 

hossein
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت