logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

قیمت زغال فشرده در بازار چه قدر است؟

قیمت زغال فشرده

قیمت زغال فشرده در بازار چه قدر است؟

زغال فشرده چیست؟

قبل از بررسی قیمت زغال فشرده لازم میدانم نگاهی به تعریف و چیستی آن بپردازیم.

زغال به کلی ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن ناخالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌ است. زغالی که به زغال فشرده معروف است، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد زغال چوب ساخته می‌شود.

زغال فشرده  یک بلوک فشرده از گردوغبار زغال‌سنگ یا سایر مواد زیستی توده‌های قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک‌اره، تراشه چوب و زغال‌سنگ نارس می‌باشد. بریکت اصطلاحی از زبان فرانسوی است و گویای این نکته است که زغال چینی شباهت ظاهری با آجر دارد.

زغال فشرده که از خاک‌اره درست شده، به دلیل ماندگاری بالای آن و نوع احتراق خوبی که دارد  بیشتر در کبابی‌ها و رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و مصارف خانگی استفاده می‌گردد. البته به عنوان سوخت حرارتی نیز در تعدادی از  کارخانه‌ها استفاده می‌شود. در خط تولید زغال چینی از ضایعات مواد طبیعی استفاده می‌شود و به نوعی، بازیافت این مواد دور ریخته شده، به موادی با ارزش اقتصادی بیشتر تبدیل  می‌شود.

ویژگی‌های یک زغال فشرده خوب

 برخی از ویژگی‌ها که در قیمت زغال فشرده تأثیرگذار هستند، در لیست زیر آورده شده‌اند:

 • خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند.
 • بادوام باشد.
 • دود نکند.
 • گاز و بو نداشته باشد.
 • جرقه نداشته باشد.
 • پرحرارت باشد.

مزایای استفاده از زغال فشرده

زغال فشرده یا چینی با وجود این که از ضایعات چوبی برای تولید آن استفاده می‌شود اما هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمی‌سازد، بلکه باعث کاهش آلاینده‌های مضر موجود در هوا هم می‌شود.

زغال چینی از زباله‌های بیوپسی، ضایعات چوبی، باقی مانده‌های گیاهی تولید می‌شود و این باعث پاک‌سازی طبیعت می‌شود.

قسمت اعظمی از این فرآورده تبدیل به کربن می‌شود.

 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون جرقه
 • دارای حرارت بالا
 • زمان سوخت بالا
 • خاکستر بسیار کم
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از زغال مناسب می‌تواند به سلامتی شما کمک کند. اگر هنوز تازه وارد هستید و از زغال‌هایی که به اصطلاح (سریع) گفته می‌شود استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم که استفاده از آن‌ها را متوقف کنید.

قیمت زغال فشرده

قیمت زغال فشرده

قیمت زغال فشرده

در آخرین بخش از مقاله و در واقع بخش اصلی می‌خواهیم قیمت زغال فشرده در بازار کنونی را بررسی کنیم. قیمت زغال فشرده در بازار بسیار نزدیک به هم یافت می‌شود به زوری که شما نمی‌توانید زغال خوب و بد را از روی کیفیت آن تشخیص دهید. 

توجه داشته باشید که زغال فشرده در بازار با عنوان‌های دیگری همچون زغال چینی، غالبی و… نیز شناخته می‌شود. 

باید خدمتتان عرض کنم که تولیدکنندگان و خریداران قیمت زغال فشرده را نسبت به کیفیت و ظاهر آن زغال تعیین می‌کنند. در حال حاضر میانگین قیمت زغال فشرده در بازار چیزی بین ۸ الی ۱۰ هزارتومان می‌باشد 

سود خالص زغال فشرده 

اگر بخواهیم سود خالص زغال فشرده را محاسبه کنیم باید از ریشه یعنی تمام هزینه‌های یک کارگاه تولیدی را محاسبه کنیم. مواردی همچون لیست زیر باید به خوبی در نظر گرفته شوند:

 • مواد اولیه 
 • قطعات مصرفی 
 • حقوق کارکنان 
 • هزینه مصرف برق و گاز و…
 • اجاره 
 • و دیگر موارد 

قیمت مواد اولیه زغال فشرده به صورت تحویلی ۱۳ هزار تومان به ازای هر ۱ کیلو می‌باشد و میزان بازدهی هر کیلو زغال فشرده ۳ بر ۱ است. بدین معنا که از هر ۳ کیلو بریکت خام یک کیلو زغال فشرده تهیه می‌شود. 

قیمت زغال فشرده

قیمت زغال فشرده

بهتر است بدانید که از هر ۳.۵ کیلوگرم مواد خام، ۳ کیلوگرم بریکت و در آخر از هر ۳ کیلوگرم بریکت، ۱ کیلو زغال فشرده به دست می‌آید. 

برای مثال هر یک کیلوگرم مواد خام که ۱۳۰۰ تومان است، ۳.۵ برابر آن می‌شود ۴۵۰۰ تومان. تا به این مرحله هر کیلو زغال خالص ما بدون احتساب هزینه‌های دیگر ۴۵۰۰ تومان بوده است و هزینه‌های جانبی که ذکر کردیم را به طور میانگین برای هر یک کیلوگرم ۲۰۰۰ تومان در نظر می‌گیریم. از آنجایی که خروجی خالص خط تولید روزانه ۵۰۰ کیلوگرم زغال خالص است و هزینه‌های غیر مواد را ۲۰۰۰ تومان محاسبه کردیم، به این معنی است که روزانه یک میلیون تومان برای این آیتم‌ها در نظر گرفته‌ایم.

میزان تولید هر کارگاه اگر در ماه ۲۴ روز باشد و روزانه یک میلیون یا به عبارتی ۲۴ میلیون تومان برای این موارد در نظر بگیریم؛ نتیجه محاسبه در آخر هر کیلو زغال فشرده ۶۵۰۰ تومان هزینه شد تا به زغال خالص تبدیل شود. قیمت زغال فشرده هرچه بالاتر از این قیمت فروش برود، سود خالص آن نیز بیشتر می‌شود. 

نکته‌ی حائز اهمیت این است که برای داشتن کیفیت بالاتر و سود بیشتر، باید تولید روان‌تر و خط تولید کامل‌تری داشته باشیم و از همه مهم‌تر آموزش صحیح تولید و پخت می‌باشد. 

برای این کار مجموعه کیوان صنعت بهترین گروه است که می‌تواند خط تولید زغال فشرده را راه‌اندازی و به بهترین روش ممکن آن را به شما آموزش دهد. 

 

 

hossein
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت