logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

زغال چینی چیست؟

زغال چینی

زغال چینی چیست؟

زغال چینی چیست؟

زغال به کلی ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن نا خالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌ است. زغالی که به زغال چینی معروف است، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد زغال چوب ساخته می‌شود.

زغال چینی (یا بریکت) یک بلوک فشرده از گرد و غبار زغال سنگ یا سایر مواد زیستی توده ه­ای قابل احتراق مانند زغال چوب، خاک اره، تراشه چوب و زغال سنگ نارس می­باشد. بریکت اصطلاحی از زبان فرانسوی است و گویای این نکته است که زغال چینی شباهت ظاهری با آجر دارد.

زغال چینی که از خاک اره درست شده، به دلیل ماندگاری بالای آن و نوع احتراق خوبی که دارد  بیشتر در کبابی ها و رستوران ها و قهوه خانه ها و مصارف خانگی استفاده می گردد. البته به عنوان سوخت حرارتی نیز در تعدادی از  کارخانه ها استفاده میشود . در خط تولید زغال چینی از ضایعات مواد طبیعی استفاده میشود و به نوعی، بازیافت این مواد دور ریخته شده، به موادی با ارزش اقتصادی بیشتر تبدیل  می­شود.

 

نحوه تولید زغال چینی

در ساخت زغال چینی فقط از الیاف طبیعی مخصوصا خاک‌اره استفاده شده و خاک‌اره نباید حاصل از چوب‌های صنعتی مانند نئوپان باشد و آن‌ها را توسط آسیاب خرد کرده و سپس خشک کرده و توسط دستگاه‌های فشار بالا به هم پرس کرده و بعد از این مرحله برای عملیات کربونیزاسیون آن‌ها را وارد کوره کرده که بسته به نوع کوره (صنعتی و سنتی) و جنس الیاف بکار برده شده (خاک اره؛ پوست گردو؛ و غیره) ۱۲ تا ۴۸ ساعت حرارت می‌دهند.

سپس از کوره خارج کرده و داخل یک محفظه بسته قرار می‌دهند و بعد ۴۸ ساعت زغال حاصل می‌شود که این نوع زغال در تمامی کشورهای صنعتی به علت آلایندگی کمتر، بدون بو، بدون دود، عمر طولانی سوختن، گرما دهی بالا و حفاظت از منابع طبیعی جایگزین سوخت‌ها حتی زغال‌سنگ شده‌است.

زغال چینی

ویژگی های یک زغال چینی خوب

 برخی از ویژگی‌های زغال خوب به این شرح است.

 • خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند.
 • با دوام باشد.
 • دود نکند.
 • گاز و بو نداشته باشد.
 • جرقه نداشته باشد.
 • پرحرارت باشد.

 

مزایای استفاده از زغال چینی

زغال چینی

زغال چینی با وجود این که از ضایعات چوبی برای تولید آن استفاده می‌شود اما هیچ گونه آسیبی به طبیعت وارد نمی‌سازد، بلکه باعث کاهش آلاینده‌های مضر موجود در هوا هم می‌شود.

زغال چینی از زباله‌های بیوپسی، ضایعات چوبی، باقی مانده‌های گیاهی تولید می‌شود و این باعث پاکسازی طبیعت می‌شود.

قسمت اعظمی از این فرآورده تبدیل به کربن می‌شود.

 • بدون بوی بد و گاز
 • بدون جرقه
 • دارای حرارت بالا
 • زمان سوخت بالا
 • خاکستر بسیار کم
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از زغال مناسب میتواند به سلامتی شما کمک کند.اگر هنوز تازه وارد هستید و از زغالهایی که ب اصطلاح (سریع) گفته میشود استفاده میکنید توصیه میکنیم،که استفاده از آنها را متوقف کنید.

 

چسب زغال چینی چیست؟

به طور کلی چسب زغال چینی مواد طبیعی چسبنده موجود در طبیعت هستند که از نشاسته ذرت یا گندم تولید می شوند .در برخی از زغال های فشرده از مواد شیمیایی و سمی آروماتیک استفاده می شود.چسب های زغال فشرده در دسته بندی مختلفی چون چسب مخصوص خاک اره ، خاکه زغال ، چسب پودری زغال فشرده و .. اشاره کرد .

  هم چنین چسب های مخصوص غیر شیمیایی که برای قالب بندی انواع زغال به کار می رود نیز می توان اشاره کرد .از کاربرد چسب زغال چینیکه اغلب به صورت مایع در زغال های قالبی مختلف به کار می رود می توان به بدون گاز و بدون بو ، عدم کاربرد مواد شیمیایی در ساخت آن و بدون جرقه بودن این چسب ها اشاره کرد .

زغال چینی

خط تولید

خط تولید زغال فشرده به دلیل اینکه یک صنعت جدید در کشورهای خاورمیانه محسوب می شود دارای بازار خرید و فروش خوبی بوده و  جزو شغلهای پر درآمدی می باشد.در خط تولید زغال فشرده می توان منابع سوخت و انرژی را تولید کرد و مورد استفاده قرار داد.زغال چینی به علت فراوانی منابع خاک اره در ایران، از کارگاه های چوب بری و مبلمان چوبی و غیره با هزینه بسیار مناسب و ارزان خریداری شده سپس به کارخانه های تولید ذغال چینی منتقل می گردد .

مواد اولیه جهت تولید زغال چینی در ایران به مقدار بسیار زیاد یافت می شود و به همین دلیل راه اندازی خط تولید زغال فشرده با کمبود مواد اولیه مواجه نیست و گذشته از آن چون زغال فشرده از مواد بازیافتی تولید می شود، هزینه گمرکی جهت صادرات این محصول برای تولیدکنندگان تعلق نمی گیرد.

کشورهای عربی خاورمیانه که همگی در نزدیکی ایران هستند مصرف زغال بسیار زیادی دارند، بنابراین ایران می تواند قطب صادرات زغال چینی در خاورمیانه باشد. با توجه به هزینه کم مواد اولیه و صادرات به کشورهای دیگر سود تولید زغال بسیار قابل توجه است و برای تولیدکنندگان در ابعاد کارگاهی و کارخانه ای می تواند اشتغال زایی سودمندی در این زمینه پدید آورد.

 

hossein
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت